Consider the above reaction where 6.1 g of Benzoic acid is used to get 7.8 g of m-bromo benzoic acid. The percentage yield to the product is ______(Round off to the Nearest Integer) [Given: Atomic masses: C:12.0 u,H:1.0 u,O:16.0 u,Br:80.0u]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 80.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
No of moles of C6H5COOH=WGMW=6.1122=0.05 moleNo of moles product =8.04201=0.04 moles % of product =0.040.05×100=80%