Consider the reaction sequence from P to Q shown below. The overall yield of the major product Q from P is 75%. What is the amount in grams of Q obtained from 9.3 mL of P? (Use density of P = 1.00 g mL–1, Molar mass of C = 12.0, H = 1.0, O = 16.0 and N = 14.0 g mol–1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 18.60.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molecular weight of aniline = M.wt. of C6NH7= 72 + 7 + 14 = 93density of P = 1 gm ml–19.3 ml of P = 9.3 gm P=9.39.3=0.1 mole PThe mole ratio PhNH2 : PhN2+ := 1 : 1 : 1 so the mole of Q formed will be 0.1 mole and extent of reaction is 100% but if it is 75% yield.Then amount of Q = 0.1 ×75100=0.075molThe molecular formula of Q = C16H12ON2so M.wt. of Q = 16 × 12 + 12 × 1 + 16 + 2 × 14= 192 + 12 + 16 + 28= 248 gmso amount of Q = 248 × 0.075= 18.6 gm