In a constant volume calorimeter, 3.5 g of a gas with molecular weight 28 was burnt in excess oxygen at 298.0 K. The temperature of the calorimeter was found to increase from 298.0 K to 298.45 K due to the combustion process. Given that the heat capacity of the calorimeter is 2.5kJK- the numerical value for the enthalpy of combustion of the gas in kJmol-. is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 9.0.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since the combustion takes place at constant volume, the energy released ΔU will be given as:ΔU=Z×ΔT×Mm ... (1)Where Z= heat capacity of the calorimeter =2.5kJK−ΔT= change in temperature =298.45−298.0=0.45KM= molar mass of gas =28g mol −m = mass of the substance =5.3gSubstituting the values in (1), we get :ΔU=2.5kJK−×0.45K×28gmol−5.3g=9.0kJmol−.