At constant volume and at 298 K, the heat of combustion of sucrose C12H22O11(s) is -1348.9 kcal/mol. If steam is produced during the combustion, the heat of reaction at constant pressure will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
-1355.46 kcal
b
+1355.46 kcal
c
-1342.344 kcal
d
+1342.344 kcal
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given reaction for combustion is: C12H22O11(s)+12O2(g)→12CO2(g)+11H2O(g);ΔH=-1348.9kcal ∆n=number of moles of products- number of moles of reactants =(12+11)-12 =11 mol∆H= Heat of reaction at constant pressureΔE =heat of reaction at constant volume; R=0.002kcal;T=298 K. But ΔH=ΔE+ΔnRT = -1348.9+(11 x0.002 x298)= -1348.9+6.556 = -1342.344 k cal
At constant volume and at 298 K, the heat of combustion of sucrose C12H22O11(s) is -1348.9 kcal/mol. If steam is produced during the combustion, the heat of reaction at constant pressure will be: