A container contains 1.5 l N, gas at 2 atm and 300 K is exposed to 8 g of solid surface. After complete adsorption the pressure of N2 is reduced by 50%. Then the extent of adsorption is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.22.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PN2=2atm,PN2 left =2×50100=1atm∴wN2 adsorbed =PV×mRT=(2−1)×1.5×280.0821×300=1.7g∴xm=1.78=0.22g