The corrosion can be prevented by cathodic protection. It involves application of an electric potential in opposition to the emf of the undesirable electrochemical cells formed on the surface of the metal. If the corrosion of iron involves the following reactions, the minimum electric potential to be applied for cathodic protection in V is O2(g)+4H (aq)++4e−1→2H2O(l);E0=1.23V2Fe(S)→2Fe2++2e−1;E0=−0.44V
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.7
b
1.3
c
0.5
d
0.8
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ecell=ECathode−EAnode=1.23−(−0.44)=1.67VVoltage little bit higher than 1.67 V is to be applied for cathodic protection.