The crystalline slat Na2SO4·xH2O on heating loses 55.9 % of its weight. The formula of crystalline salt is ___?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Na2SO4·5H2O
b
Na2SO4·7H2O
c
Na2SO4·2H2O
d
Na2SO4.10H2O
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As Na2SO4·xH2O on heating loses water, i.e., 55.9 % ≈56%of its weight.∴% of weight of Na2SO4=44% Molecular weight of Na2SO4=142 g ∴wH2OwNa2SO4=5644orWH2O=5644×142=180 g Thus, the formula of crystalline salt is Na2SO4,10H2O .