Q.
A crystalline solid of a pure substance has a face centred cubic structure with a cell edge of 400 pm. If the density of the substance in the crystal is 8 g cm-3, then the number of atoms present in 256 g of the crystal is N × 1024. The value of N is:
see full answer
Want to Fund your own JEE / NEET / Foundation preparation ??
Take the SCORE scholarship exam from home and compete for scholarships worth ₹1 crore!*
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Ready to Test Your Skills?
Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!
Take Free Test
Detailed Solution
d=Z×MNA×a38=4×M6.022×1022×400×10−103M=76.8gmol−176.8g contain =6×1023 atoms ∴256g will contain =20×1023 atoms =2×1024 atoms ∴ N=2
Watch 3-min video & get full concept clarity