A current of 2.0 A passed for 5 hr. through a molten metal salt deposits 22.2 g of metal (at. mass 177). The valency of the metal in the metal salt is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
W=E⋅i⋅t96500or E=W×96500i⋅t =22.2×965002×5×60×60=59.5 Valency = at. mass E=17759.5=3