A current of strength 2.5 A was passed through CuSO4 solution for 6 minute 265 seconds. The amount of copper deposited is (At. wt. of Cu = 63.5; 1 F = 96500 C)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
W=ZIt=E96500×I×t=t=6 minute + 265 sec=360+265=625 secI=2.5 AE=63.52W=63.52×96500×2.5×625=0.514 g