A cylinder of compressed gas contains nitrogen and oxygen in the ratio 3:1 by mole. If the cylinder is known to contain 2.5×104 g of oxygen, what is the total mass of the gas mixture?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
781.25
b
6.5625×104
c
9.0625×104
d
6.023×105
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of moles of oxygen in the cylinder = = Mass (in gram) Molecular mass (in gram mol-1=2.5×10432=781.25∴ Number of moles of N2=3×781.25=2343.75Mass of nitrogen in the cylinder = 2343.75×28 = 65625 g = 6.5625x 104gTotal mass of the gas in the cylinder =2.5×104+6.5625×104 =9.0625×104 g