The decomposition of Cl2O7 at 400 K in the gas phase to Cl2 and O2 is a first order reaction. After 55 seconds at 400 K the pressure of Cl2O7 falls from 0.062 to 0.044 atm. The rate constant and pressure of Cl2O7 after 100 sec of decomposition at this temperature are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.2×10−4sec−1; 0.05 atm
b
6.2×10−3sec−1; 0.033 atm
c
5.8×10−3sec−1; 0.44 atm
d
4.6×10−3sec−1; 0.005 atm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The equation for first order reaction is K=2.303tlog(aa−x)(i) Here a=0.062, a−x=0.044k=2.30355log0.0620.044=6.2×10−3sec−1(ii) Here we are to find the value of a−x6.20×10−3=2.303100log0.062a−xlog0.062a−x=2.69×10−10.062a−x=1.86a−x=0.0621.86=0.033 atm