Decreasing order (first having highest and then others following it) of mass of pure NaOH in each of the aqueous solution:(i) 50 g of 40% (w/W) NaOH(ii) 50 mL of 50% (w/V) NaOH [dsoln. = 7.2 g / mL](iii) 50 g of 15 M NaOH [dsoln. : 1g,/mL]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
i, ii, iii
b
iii, ii, i
c
ii, iii, i
d
ii, i, iii
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(i) Mass of NaOH =50×40100=20g(ii) wvNaOH→50 g NaOH in 100mLSo, ln 50 mL mass of NaOH will be =25 g(iii) 50 g of 15 M NaOH(d =1g/mL)no.of moles n = MV = WGMW W =50×15×40 =300 Order (iii) > (ii) > (i)