Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The degree of dissociation of Ca(NO3)2 in a dilute aqueous solution containing 7.0 g of salt per 100 g of water at 100oC is 70%. If the vapour pressure of water at 100oC  is 760 mmHg, the vapour pressure of the solution is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

748.2 mmHg

b

1492.6 mmHg

c

373.2 mmHg

d

74.03 mmHg

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Moles of Ca(NO3)2=7164 present in 100.0 g of water Since dissociation is 70%, the total number of particles 7164×0.7×3=0.0896=nAlso, moles of solvent =10018=5.55=NApplying Raoult's lawpo−psolutionpo=nn+N760−ps760=0.0890.089+5.55 760−ps = 7600.0895.637                 =760[0.0157]                          =11.99 ps=760−11.99=748.01 mmHg
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring