The density of a 56.0% by weight aqueous solution of 1-propanol (CH3CH2CH2OH) is 0.8975 g/cm3. What is the mole fraction of the compound ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.292
b
0.227
c
0.241
d
0.276
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of solution =100 gMass of solute = 56 g moles of solute =5660=0.93Mass of solvent = 44 gmoles of solvent = =4418=2.44XSolute =0.930.93+2.44=0.933.37=0.276