The density in g mL−1 of a 3.6 M sulphuric acid solution that is 29% H2SO4 (Molar mass = 98 g mol−1) by mass will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.64
b
1.88
c
1.22
d
1.45
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the density of solution be ‘d’Molarity of solution given = 3.6Mi.e., 1 liter of solution contains 3.6 moles of H2SO4 or 1 liter of solution contain 3.6 × 98 g of H2SO4 Since, the solution contains 29% by mass.100 g solution contains 29 g of H2SO4100d mL solution contains 29 g of H2SO41000 mL solution contains 3.6 × 98 g of H2SO4 ∴ 3.6 × 98 = 29 × d100 × 1000d=1.22Another method: M=%by mass×10×dMolecular weight 3.6=29×10×d98 d=3.6×9829×10=1.22 g/ml