The density of a gas is 1.964 g dm3 at 273 K and 76 cm Hg. The gas is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
CH4
b
C2H6
c
CO2
d
Xe
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From ideal gas equation, PV =nRTor, PV=wMRT or M=wV⋅RTP=dRTPd=1.964g/dm3=1.964×10−3g/ccP=76cm=1atmR=0.0821lit.atmK−1mol−1=82.1ccatmK−1mol−1T=273K∴ M=1.964×10−3×82.1×2731=44The molecular weight of CO2 is 44.