The density of gold is 19 g/cm3. If 1.9×10−4 of gold is dispersed in one litre of water to give a sol having spherical gold particles of radius 10 nm, then the number of gold particles per mm3 of the sol will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.9×1012
b
6.3×1014
c
6.3×1010
d
2.4×106
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of the gold dispersed in one litre water=MassDensity=1.9×10−4g19 g cm−3=1×10−5cm−3Radius of gold sol particle=10nm=10×10−9m=10×10−7cm=10−6cmVolume of the gold sol particle =43πr3=43×227×(10−6)3=4.19×10−18cm3No. of gold sol particle in 1×10−5cm3=1×10−54.19×10−18=2.38×1012No. of gold sol particle in one mm3=2.38×1012106=2.38×106