The density of ice at 00C is 0.915 g/cc and that of liquid water at 00C is 0.99987 g/cc. The work done for melting 1 mole of ice at 1.00 bar (assuming work is done only due to expansion) is approximately
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.17 J
b
1.7 × 103J
c
1.7 × 10-6J
d
can't be determined
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Density = Mass / VolumeVIce(V1) = 180.915mlVwater(V2)=180.99987mlW=-P∆V=-1 bar180.99987-180.915ml =-118.002-19.67bar ml=1.67≅1.7bar ml 1 bar ml =0.1 joule 1.7 bar ml =? =1.7×0.1=0.17 J
The density of ice at 00C is 0.915 g/cc and that of liquid water at 00C is 0.99987 g/cc. The work done for melting 1 mole of ice at 1.00 bar (assuming work is done only due to expansion) is approximately