Density of an ideal gas at 2 atm and 600 K is 2 g/L.Calculate relative density of this gas with respect to Ne(g) at same conditions :(Given : R =1/72 atm L/mol.K)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5
b
2
c
3
d
5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PM=dRT⇒MGas=2×0.0821×6002=49.26At const, P and T d∝MdGasdNe=MGasMNe=49.2620=2.463≅2.5