The density of 2 M aqueous solution of NaOH is 1.28 g/cm3. The molality of the solution is [Given that molecular mass of NaOH = 40 g mol-1]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.32 m
b
1.20 m
c
1.56 m
d
1.67 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let, volume of solution = 1 litreMole of NaOH = 2Mass of NaOH solution = 1000 × 1.28 = 1280 gMass of H2O = (1280 – 2 × 40) = 1200 g = 1.2 kg Molality (m)= Mole of NaOH Mass of solvent (kg)=21.2=1.67 m