Density of one molar solution is 0.54 g/cc. Molality of the same solution is ( GMW of solute = 40 g )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 m
b
1.85 m
c
2.25 m
d
1 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 M solution means 1 mole(40g) solute in 1000 ml of solution ; Wsolute=40 g; GMW of solute=40 g; Vsolution=1000 ml ; Wsolution=V×d ; Wsolution=1000 ml×0.54 g/ml ; Wsolvent =540-40 g m=4040×1000500=2 m ;