The density of a solution prepared by dissolving 120 g of urea (mol. Mass = 60 u) in 1000 g of water is 1.15 g/mL. The molarity if this solution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.50 M
b
1.78 M
c
1.02 M
d
2.05 M
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total mass of solution = 1000 g water + 120 g urea = 1120 gDensity of solution = 1.15 g/mLThus, volume of solution = massdensity = 1120 g1.15 g/mL = 973.91 mL = 0.974 LMoles of solute = 12060=2 molMolarity=moles of solutevolumeL of solution=2 mol0.974 L=2.05 mol L−1