Density of water at room temperature is 1 g/ml. How many molecules are there in a drop of water, if its volume is 0.05 ml ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.67 × 1021
b
16.7 × 1021
c
6.023 × 1023
d
1.67 × 1023
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Density of water at room temperature = 1 g/ml∴ 1 ml contain 118 moles of H2O0.05 ml will contain 0.05 × 118 moles∴ 1 mole = 6.022 × 1023 moleculesTotal number of molecules in a drop of water=6.023 × 1023 × 0.05 × 118=1.67 × 1021