Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

For a dilute solution containing 2.5 g of a non-volatile non-electrolyte solute in 100 g of water, the elevation in boiling point a 1 atm pressure is 2o C. Assuming concentration of solute is much lower than the concentration of solvent, the vapour pressure (mm of Hg) of the solution is (take Kb = 0.76K kg mol-1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

724

b

740

c

736

d

718

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The elevation in boiling point is           ΔT=Kbm;m= molality =n2w1×1000[n2 = number of moles of solute, w1= weight of solvent in gram]⇒     2=0.76×n2100×1000⇒     n2=519Also, from Raoult's law of lowering of vapour pressure               −Δpp∘=x2           −Δpp∘=n2n1+n2−Δpp∘≈n2n1                         ∵n1≫n2⇒   −Δp=760×519×18100                 =36mmHg⇒      p=760−36=724mmHg
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring