Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Dipole moment of H2O is 1.84 D. If the bond angle is 105° and O-H bond length is 0.94 Ao, what is the magnitude of charge on the oxygen atom in water molecule?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2×10−10 esu

b

3.28×10−10 esu

c

3.22×10−10 esu

d

1.602×10−19C

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

∴μH2O=μOH2+μOH2+2μOH2cos105∘Since H-2O has tow vectors ofO-H bond acting at 105∘ . Let dipole moment of O-H bond be aa∴1.85=2a2(1+cos105∘)μO-H=1.52 debye ==152×10-18 esu cmNow μO-H=δ×0.94×10-8∴δ=1.617×10-10 esuSince O acquires 2δ charge one δ charge from each bond and thus .Charge on O-atom-2δ2×1.617×10-10=3.23×10-10esu cm..
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring