Dissolving 120 g of urea (mol. wt. 60) in 1000 g of water gave a solution of density 1.15 g/mL. The molarity of the solution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.78 M
b
2.00 M
c
2.05 M
d
2.22M
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molarity (M)= Moles of solute Volume of solution (in L) Moles of urea =12060=2Weight of solution = Weight of solvent + Weight of solute = 1000 +120= 1l20g⇒ Volume =1120 g1.15×11000 mL=0.973 L∴ Molarity =20.973=2.05M