A drop of liquid of radius R=10–2m having surface tension S=0.14πNm−1 divides itself into K identical drops. In this process the total change in the surface energyΔU=10−3J . If K=10α then the value of α is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let radius of small drops =r . 43πR3=K43πr3 R=K13r … (i)S(K4πr2−4πR2)=10−3 0.14π4π(kR2K13−R2)=10−3 R2(K13−1)=10−2 K13−1=100 K13=101 10α3=101 α≈6