A drop of solution (volume 0.05 mL) contains 3.0×10−6 moles of H+. If the rate constant of disappearance of H+ is 1.0×107 mole litre−1sec−1. How long would it take for H+ in drop to disappear:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6×10−8sec
b
6×10−7sec
c
6×10−9sec
d
6×10−10sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Units rate constant=mol L−1sec−1⇒Zero order reaction. H+=3×10-6×10000.05 =0.06 mol.L-1 t=xK = 6×10-2107 =6×10-9sec