In Duma’s method of estimation of nitrogen, 0.1840g of an organic compound gave 30mL of nitrogen collected at 287 K and 758mm of Hg pressure. The percentage composition of nitrogen in the compound is ______________ ( round off to the Nearest Integer) [given Aqueous tension at 287 K = 14 mm of Hg]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 19.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given conditions S.T.P conditionsP1=758-14mm =744mm of Hg P2=760mm of HgV1=30mℓ V2=?T1=287k T2=273k∴V2=P1V1T1×T2P2=744×30×273287×760=27.935ml%N=18×VN2(mℓ)W0⋅C=18×27.9350.1840 =18.97 =19