In Duma's method for estimation of nitrogen, 0.25 g of an organic compound gave 40mL of nitrogen collected at 300 K temperature and 725 mm pressure. If the aqueous tension at 300K is 25 mm, the percentage of nitrogen in the compound is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of organic compound = 0.25 gExperimental values, At STP V1=40 mL V2=? T1=300 K T2=273 K P1=725-25=700 mm P2=760 mm P1V1T1=P2V2T2 V2=P1V1T2T1P2=700×40×273300×760=33.52 mL 22400 mL of N2 at STP weighs =28 g ∴ 33.52 mL of N2 at STP weighs =28×33.5222400 =0.0419 g % of N= Mass of nitrogen at STP Mass of organic compound taken ×100 =0.04190.25×100=16.76%
In Duma's method for estimation of nitrogen, 0.25 g of an organic compound gave 40mL of nitrogen collected at 300 K temperature and 725 mm pressure. If the aqueous tension at 300K is 25 mm, the percentage of nitrogen in the compound is