Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In Duma's method, 0.3g of an organic compound gave 50mL N2 gas at 300 K and 715 mm Hg. When the aqueous tension is 15mm Hg. The percentage of nitrogen in the compound is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

14.67%

b

16.76%

c

17.46%

d

61.74%

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

P2V2T2STP=P1V1T1experimentalV2=700×50300×273760=41.9mLN%=V8w=41.98×0.3=17.46%
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring