In Dumas'method of estimation of nitrogen 0.35 g of an organic compound gave 55 mL of nitrogen collected at 300 K temperature and 715 mm pressure. The percentage composition of nitrogen in the compound would be:(Aqueous tension at 300 K = 15 mm)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PN2 = 715 - 15 = 700 mm V = 55 mL ∴ PV = wMRT 700760 × 551000 = wN228 × 0.0821 × 300 wN2 = 0.058 g ∴ % N2 = 0.0580.35 × 100 = 16.45