During the electrolysis of molten sodium chloride, the time required to produce 0.10 mol of chlorine gas using a current of 3 Amperes.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
During the electrolysis of molten sodium chloride, At cathode :2Na++2e-⟶2Na At anode :2Cl-⟶Cl2+2e- Net reaction : 2Na++2Cl-⟶2Na+Cl2 According to Faraday's first law of electrolysis, w=Z×I×tw=E96500×I×t No.of moles of Cl2 gas × Mol.wt.of Cl2 gas = Eq. wt. of Cl2gas×I×t965000.10×71=35.5×3×t96500t=0.10×71×9650035.5×3=6433.33sect=6433.3360 min=107.22 min≈110 min