Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electrolytic cell is constructed for preparing hydrogen. For an average current of 1 ampere in the circuit, the time required to produce 450 mL of hydrogen at NTP is approximately.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30 min

b

1 hour

c

2 hours

d

5 hours

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

22,400 ml H2 at STP = 1 mol H2∴ 450 mL H2 at STP =450 mL22,400 mL×1 mole H2=0.02 molElectrode reaction: 2H++2e−→H22 F                       1 molSo, the liberation of 0.02 mole of H2 requires                   =2×96,500×0.02C=3860 CTime required to produce 0.02 mole t =QI=3,8601=1.07 h≈1 hour
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring