For the electrolytic production of NaClO4 from NaClO3 according to the equation NaClO3+H2O→NaClO4+H2 the number of Faradays of electricity required to produce 0.5 mole of NaClO4 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
3
d
1.5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Change in oxidation state = 7 - 5 = 2To produce 1 mole of NaClO4 = 2 F requiredTo produce 0.5 mole of NaClO4 = 0.5 x 2 = 1 F