Electron in an atom is characterized by four quantum numbers. Number of electrons with l=1, m=0,s=+½ in Cr (Z= 24) atom are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
0
c
4
d
2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
l=1 means p-subshell.Cr- 1s22s22p63s23p64s13d5. Number of p- electrons are 12For l=1, m=--1,0,+1 ;Thus of the 12 p-electrons only four electrons(2 in 2p and 2 in 3p) will have, m=0 ;Of these four electrons only two electrons will have, s=+½ ;