In an electron microscope, electrons are accelerated to great velocities. Calculate the wavelength of an electron travelling with a velocity of 7.0 megameters per second. The mass of an electron is 9.1 × 10−28 g
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.0 × 10−31 m
b
1.0 × 10−7 m
c
1.0 m
d
1.0 × 10−10 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity = 7 × 106 meter λ=hmv=6.6 × 10−349.1 × 10−31 × 7 × 106 =1 × 10−10 m