Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electron is moving with a kinetic energy of 4.55  ×  10−25. What will be de Broglie wavelength for this electron ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.28  ×  10−7m

b

7.28  ×  10−7m

c

2  ×  10−10m

d

3  ×  10−5m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

KE=12 mv2 =4.55  ×  10−25V2=2 × 4.55  ×  10−259.1  ×  10−31 =1 ×  106V=103  m/sde  Broglie  wavelength  λ=hmv=6.626  ×  10−349.1  ×  10−31 ×  103=7.28×  10−7 m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring