An element has a body centred cubic (bcc) structure with a cell edge of 444 pm. The density of the element is 7.2 g/cm3. How many atoms are present in 404 g of the element?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.12 x 1024 unit cells
b
9.24 x 1024 unit cell
c
6.41 x1023 unit cells
d
12.08 x 1023 unit cells
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of the unit cell = (444 pm)3 =(444x10-10cm)3 =8.75x10-23cm3Volume of 404 g of the element =massdensity =404 g7.2 g cm-3=56.11 cm3∴Number of unit cells in this volume =56.11cm38.75×10-23cm3/unit cell=6.41×1023 unit cells