Element ‘A’ reacts with oxygen to form a compound A2O3. If 0.359 gram of a compound contains 0.128 gram of oxygen, atomic weight of A will be ____? (assuming law of constant proportions is true).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 43.3 AMU.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
0.359 gram of A2O3 contain 0.128 gram of oxygen Then 3×16 gram of oxygen is present in 16×3×0.3590.128 gram of A2O3=134.625 gram of A2O3 Total mass of ' A ' in A2O3=134.625-48=86.625 Therefore atomic mass of A=86.6252=43.3amuAllowed value = 43 to 43.5