Q.
An element with atomic mass 48 g / mol forms an fcc lattice.The edge length of lattice is 400 pm and observed density is 4.2 g/cm3. Fraction of occupied space is ________.
see full answer
Want to Fund your own JEE / NEET / Foundation preparation ??
Take the SCORE scholarship exam from home and compete for scholarships worth ₹1 crore!*
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.84.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Ready to Test Your Skills?
Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!
Take Free Test
Detailed Solution
Theoretical density = Z×Ma3×NA=4×48400×10−103×6.023×1023=4.98g/cm3% occupancy = observed density theoretical density ×1004.24.98=0.84
Watch 3-min video & get full concept clarity