The empirical formula of a compound is CH2O . 0.0835 moles of the compound contains 1.0 g of hydrogen atoms. Molecular formula of the compound is _____?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
C6H12O6
b
C5H10O5
c
C4H8O4
d
C4H8O3
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, EF=CH2OLet the molecular formula be CH2On1 mole of a compound contains 2n moles of H atoms or n moles of HydrogenH20.0835 mole of the compound will contain 0.0835n moles of Hydrogen (H2) = 0.1670n moles of H atom0.1670n=1n=1÷0.1670=5.9≈6∴The molecular formula is C6H12O6