The empirical formula of a compound is CH2. One mole of this compound has a mass of 42 g. lts molecular formula is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
C3H6
b
C3H8
c
CH2
d
C2H2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight of empirical formula,CH2=12+(1×2)=12+2=14Mass of one mole of the compound = its molecular weight = 42n= Mol. wt. Empirical formula wt. =4214=3∴ Mol. formula =( empirical formula )×n=CH2×3=C3H6