The energy absorbed by each molecule A2 of a substance is 4.4 × 10−19 J and bond energy per molecule is 4.0 × 10−19 J. The kinetic energy of the molecule per atom will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.0 × 10−20 J
b
2.2 × 10−19 J
c
2.0 × 10−19 J
d
4.0 × 10−20 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
KE of molecule = energy absorbed by molecule - BE per molecule=4.4 × 10−19 − 4.0 × 10−19J = 0.4 × 10−19JKE per atom=0.4 × 10−192J = 2.0 × 10−20 J