The energy of an electron in first Bohr orbit of H-atom is -13.6 eV. Which of the following energy value(s) of excited state(s) for electrons in Bohr orbits of hydrogen is/are incorrect?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
- 3.4 eV
b
- 4.2 eV
c
- 6.8 eV
d
+ 6.8 eV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of electron in H-atom is determined by the expression:En=-13.6n2eVwhere, n = 1,2,3,....In excited states,E2=-13.64=-3.4eV