The energy of electron in first Bohr's orbit of H-atom is -13.6 eV. What will be its potential energy in n = 4th orbit.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
−13.6 eV
b
−3.4 eV
c
−0.85 eV
d
−1.70 eV
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of nth orbit of H-atom =−2π2me4k2h2× 1n2Energy of first Bohr's orbit of H-atom =−2π2me4k2h2 =-13.6 eV (given)Energy of fourth Bohr's orbit of H-atom=−2π2me4k2h2× 142=13.6 × 116eV=−0.85 eV (or) En=E1n2×Z2=-13.622(12)=-0.85eV PE of electron in nth orbit = 2 × EnSo P.E. of electron in 4th orbit = 2 × −0.85 = −1.70 eV