Energy of an electron is given by E=−2.178 × 10−18 J Z2n2. Wavelength of light required to excited an electron in an hydrogen atom from level n = 1 to n = 2 will be h=6.62 × 10−34 Js and c=3.0 × 108 ms−1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.214 × 10−7 m
b
2.816 × 10−7
c
6.500 × 10−7 m
d
8.500 × 10−7
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy changeΔE=2.178 × 10−18 112−122=hcλ=2.178 × 10−18 112−122=6.62 × 10−34 × 3.0 × 108λ∴ λ ≈ 1.214 × 10−7 m