For the energy levels in an atom which one of the following statement is correct ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The 4s sub-energy level is at a higher energy than the 3d sub-energy level
b
The M-energy level can have maximum of 32 electrons
c
The second principal energy level can have four orbitals and contain a maximum of 8 electrons
d
The 5th main energy level can have maximum of 49 electrons
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
for n = 2,2s, 2p 1 + 3 = 4 orbitals2 + 6 = 8 electronsIt has 4 orbitals and contains 8 electrons.Note: For a given value of n ,Number of orbitals = n2Number of electrons = 2n2