The energy required to break one mole of Cl−Cl bonds in Cl2 is 242 kJ mol−1. The longest wavelength of light capable of breaking a single Cl−Cl bond is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
594 nm
b
640 nm
c
700 nm
d
494 nm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy required for 1 Cl2 molecule =242 × 103NA JE=hcλ or λ=hcE=6.626 × 10−34 × 3 × 108 × 6.02 × 1023242 × 103=494 × 10−9 m=494 nm